Ujedi krpelja česti: šta je važno da znate?

Nakon ujeda krpelja građani bi trebalo da se jave svom izabranom lekaru koji po potrebi upućuje pacijenta na dalju dijagnostiku. Lekari kažu da krpelja treba odstraniti u roku od 24 sata, a da se zbog mogućnosti pojave Lajmske bolesti, osoba prati tri meseca.

Doktor Marko Marković iz Zavoda za javno zdravlje objašnjava da ujed krpelja ne zahteva hitnu intervenciju, te da bi za ta stanja građani trebalo da se obrate svom izabranom lekaru.

– Krpelja treba odstraniti u roku od 24 sata i nije neophodno da se nakon ujeda odmah ide u Službu hitne medicinske pomoći. Nakon što se pacijent javi svom izabranom lekaru, on procenjuje da li on treba da bude prosleđen na dalju dijagnostiku. Takođe, izabrani lekar, na predlog infektologa, daje i uput za testiranje na Lajmsku bolest, koje se radi u Zavodu za javno zdravlje- kaže ovaj lekar.

Prema njegovim rečima, od početka godine u kruševačkom Zavodu urađeno je 315 testova na prisustvo antitela na Borreliu Burgdorferi, bakteriju koja izaziva Lajmsku bolest.

-Od ukupnog broja testiranih , 41 je bio pozitivan. To je samo deo testiranih u ovoj godini, jer se testiranja rade i na Infektivnom odeljenju kruševačke Bolnice, a i u privatnim laboratorijama. Zavod nema te podatke jer oni nisu u obavezi da nam ih prosleđuju, pošto je reč o bolesti koja se ne prenosi sa čoveka na čoveka- navodi doktor Marković, uz napomenu da je procena da je svaki treći, četvrti krpelj zaražen, te da je pravilno odstranjivanje krpelja iz tela i praćenje stanja nakon ujeda obavezno.

Iako ne zahteva hitnu intervenciju, zbog ujeda krpelja mnogi građani/ke ipak dolaze u Službu hitne medicinske pomoći. U toj Službi kažu da obično dolaze uveče, kad se istuširaju i primete krpelja na telu.

Ubod krpelja je bezbolan pa se ne primeti odmah. Treba pregledati mekana mesta i prevoje na koži – pazuh, prepone, unutrašnju strana butina, zatkolene jame, a na glavi iza ušiju i na granici sa kosmatim delom, gde su ujedi najčešći- kaže doktorka Marija Baltić, načelnica Službe hitne medicinske pomoći.

O tome kako pravilno izvaditi krpelja iz kože, doktorka kaže:

Ukoliko se krpelj primeti ne treba paničiti, nego ga pincetom izvaditi. Krpelj se hvata što bliže koži i pokretom na gore izvlači. Nikako ne mazati alkoholom, lakom, sapunom jer iako deluje da se tako lakše uklanja, usled dejstva hemikalija dolazi do ispuštanja sadržaja krpelja u krvotok, kada je mogućnost infekcije veća. Ukoliko osoba ne sme sama da izvadi krpelja ili ga prilikom vađenja ne iščupa celog odjednom, potrebno je da se javi nadležnoj ambulanti zbog daljeg tretiranja.

Doktorka Baltić ističe da krpelja treba otstraniti u roku od 24 sata. Osoba koju je ujeo krpelj se prati tri meseca, zbog mogucnosti pojave Lajamske bolesti.

Simptomi koji prate Lajamsku bolest su karakteristična kožna promena, takozvana erythema migrans, uz pojavu opštih simptoma i znakova infekcije: povišena telesna temperatura, glavobolja, bolovi u zglobovima i mišićima, uvećanje lokalnih limfnih žlezdi.

Prema njenim rečima, jako je važno prepoznati simptome na vreme i dobiti podatak da je osobu ujeo krpelj, jer ponekad nakon izvesnog vremena osoba jednostavno zaboravi taj detalj. 

Ukoliko se simptomi ne prepoznaju na vreme infekcija se može proširiti i na zglobove, srce, nervni sistem, kada je lečenje dosta ozbiljnije i duže traje, sa mogućnošću ostavljanja trajnih posledica– upozorava naša sagovornica.

Kako bi se zaštitili od ujeda, savet je da se pri boravku u prirodi nosi adekvatna garderoba, lagana sa dugim nogavicama i rukavima. Preporuka je i da se koriste repelenti, odnosno, sredstva koja odbijaju insekte pa i krpelje. Po dolasku iz prirode detaljno treba pregledati celo telo.

D.P.

Ostavi komentar

Vaš email neće biti objavljen. Required fields are marked *