Proslavljena slava Kruševca, Sveta Trojica

Gradskom Litijom u čast Svete Trojice ( silazak Svetog Duha na apostole ), sa sveštenstvom, uz učešće velikog broja Kruševljana, proslavljena je Slava Kruševca. Litiju je predvodio arhiepiskop i mitropolit kruševački, gospodin David sa sveštenstvom, a pridružilo se rukovodstvo grada Kruševca, gradonačelnik Ivan Manojlović, predsednica Skupštine Dragana Barišić, zamenica gradonačelnika Snežana Radojković i načelnica Gradske uprave Vesna Anđelić.

Kruševljani su u danu koga stvori Gospod, dostojanstveno sa pesmom, krstovima i barjacima i sa blagoslovom njegovog visokopreosveštenstva arhiepiskopa i mitropolita kruševačkog gospodina Davida, tradicionalno proslavili gradsku slavu, Svetu Trojicu. Dan Pedesetnice, silaska duha svetoga na apostole, koji se praznuje kao rođendan crkve – Duhovi, odnosno Sveta Trojica – započet je svetosavskim sabranjem u svim hramovima Kruševačke eparhije, u kojima je služena sveta liturgija.

Nakon Svete liturgije, krenula je litija iz dve gradske crkve, iz Lazarice i Svetog Đorđa. Gradskim ulicama, molitveno, dve kolone slile su se u jednu kod Spomenika kosovskim junacima. Susret vernika protekao je uz pesmu hora Sveti knez Lazar i uz čitanje litijske molitve sveštenika obe crkve.

Posle Vaskrsa i Božića, Sveta Trojica je najznačajniji hrišćanski praznik koji se proslavlja tri dana. Prema običajima na ovaj dan, hramovi se ukrašavaju zelenilom, a pod se prekriva travom. U Kruševcu se proslavlja od 1997.godine u organizaciji crkvene opštine, nakon prekida od punih 50 godina.

Izvor: https://krusevac.ls.gov.rs/

J.P.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *