Odbornik Stefan Bojičić u otvorenom pismo direktoru Muzeja, Nikoli Panteliću, povodom parka vojne tehnike: “Tražimo uvid u svaku dozvolu, Slobodište pripada narodu”

Opozicioni odbornik u Skupštini grada Kruševca, Stefan Bojičić (Stranka slobode i pravde) uputio je otvoreno pismo direktoru Narodnog muzeja Kruševac, Nikoli Panteliću, povodom izgradnje izložbene postavke vojne tehnike na lokaciji između Memorijalnog kompleksa „Slobodište“ i „Šarengrada“.

Prenosimo Bojičićevo otvoreno pismo:

– Gospodine direktore, pošto tvrdite da „šira javnost“ nema pravo da odlučuje, hajde da ta ista javnost vidi šta joj radite iza leđa:

1) 35,6 miliona dinara iz budžeta: Preko 300.000 evra novca građana Kruševca trošite na ovaj projekat, dok se zaobilazi javna rasprava pod izgovorom da „nije obavezna po zakonu“. Ako je sve tako čisto i stručno, zašto ste se sakrili od suda javnosti? Odluka nije prošla gradsku skupštinu a morala je. Muzej se finansira iz budžeta grada kao lokalna institucija.

2) Tenkovi i artiljerija na mestu streljanja: Priznali ste da na Slobodište dovlačite 30 teških eksponata, avione, tenkove, borbena vozila i artiljeriju.

3) Da li ste vi svesni šta je Slobodište? To je memorijalni kompleks, masovna grobnica i prostor koji je arhitekta Bogdan Bogdanović projektovao kao oazu mira i dostojanstva. Dovlačiti teško naoružanje i tenkove na mesto gde su naši sugrađani streljani je nezapamćeno skrnavljenje istorijskog sećanja!

4) Narod kaže NE, vas ne zanima: Čak i lokalni mediji prenose da u anketama građani Kruševca masovno negoduju i smatraju ovo neprimerenim. Vaš odgovor na revolt sopstvenih sugrađana je da zakon ne predviđa da se narod pita.

Ponavljam još jednom, da ne bi bilo prostora za vaše jeftine spinove: niko normalan nije protiv muzeja vojne tehnike i odavanja počasti našim borcima iz svih ratova. Ali takvom muzeju je mesto na drugoj lokaciji u gradu, a ne na svetom tlu Slobodišta!

Za vas su građani izgleda samo statistika i „šira javnost“ koja služi da plati 35,6 miliona dinara, a onda da ćuti dok vi bagerima preoravate simbole Kruševca.

Nismo isti. Za nas javni novac i istorijsko nasleđe nisu privatni plen, a mišljenje naroda i struke koja drži do morala nikada neće biti „smetnja“. Tražićemo uvid u svaku dozvolu i svaki dinar koji trošite, jer Slobodište pripada narodu, a ne vašim građevinskim kombinacijama!

Razmislite dobro o postupcima gospodine direktore jer jednom će sve ovo lani zvati a svačiji postupci će ostati zabeleženi u istoriji.

Stefan Bojičić, odbornik u Skupštini grada

Inače, Odjek je prethodnih dana pisao o izgradanji izložbenog kompleksa vojne tehnike na Slobodištu. Tekstove možete pročitati na linkovima:

3 Comments

  1. Stefane odbornice jel ti dobro? Gde si kupio diplomu kada tako iznosiš gluposti? Koliko tebe intersuje grad kada nemaš pojma ni šta ima u budžetu? Samo se pravite pametni. Da vi vodite grad mnogo je 24 sata za totalni kolaps i haos.

  2. Jel bar prati ovaj sam sebe šta piše?
    Pa sam kaže “ …povodom izgradnje izložbene postavke vojne tehnike na lokaciji između Memorijalnog kompleksa „Slobodište“ i „Šarengrada“. ! Između!!! A onda pita “u memorijalnom kompleksu”. Pred log za Grad Krusevac je da krene sa postavljanjem bar 1000 kućica za ptice. Ovo kocnicari i protivnici i sami sebi imali bi godinu dana da obilaze i blokiraju kućice da bi pustili da se pametne i lepe stvari rade za grad. Pratim i AMA bas svaku stvar koja se radi odmah trce da se slikaju i blokiraju. Tako se ne razvoja ni grad ni država ali da znaju to uradili bi nešto do sada i svojim karijerama i kod kuće.

    1. Author

      Poštovani, uvod u tekst, koji vi citirate, nije deo pisma, već je rečenica autora teksta. Takođe, treba praviti razliku izmedju pojmova Slobodište, kome parcela na kojoj se pravi pomenuti kompleks, pripada (što je naveo direktor Narodnog muzeja Kruševac, Nikola Pantelić) i Memorijalnog kompleksa Slobodište. Upravo zbog toga u uvodnoj rečenici piše tako. Sa poštovanjem, Odjek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *