Gradska uprava ćuti o stanju gardista na Spomeniku knezu Lazaru:  Zašto je „zlatni“ spomenik od 62 miliona dinara oronuo za pet godina?

Umesto odgovora na pitanje o kvalitetu materijala od koga su napravljeni gardisti, koji su deo Spomenika knezu Lazaru na Starom aerodromu, te o proceni bezbednosti građana zbog njegovih otpalih delova, iz Gradske uprave stiže zamena teza. Dok gardistima na Spomeniku knezu Lazaru nedostaju delovi mačeva, te izgledaju oronulo i staro, bukvalno kao da su se isprali, nadležni izbegavaju da objasne kako je spomenik posle samo pet godina dospeo u stanje koje zahteva sanaciju. Jasno je da za oronuo izgled ne mogu da budu odgovorni vandali, koje nadležni optužuju za oštećenje mačeva dvojice gardista. Dakle, suštinski odgovori izostaju.

Kada je na Vidovdan 2021. godine na Starom aerodromu otkriven spomenik knezu Lazaru, najavljen je kao grandiozan poduhvat koji simbolizuje identitet i dostojanstvo Kruševca. Međutim, samo pet godina kasnije, realnost je daleko od svečane. Gardisti u „zlatnim“ oklopima danas izgledaju kao žrtve vremena, a ne kao ponosni stražari. Jednom gardisti nedostaje sečivo mača, dok je drugom otpao deo drške.

Figura gardiste bez sečiva mača koji je otpao

Umesto konkretnog odgovora – izgovori

Portal Odjek uputio je Gradskoj upravi precizna pitanja – od kojih materijala su izrađene skulpture, koja tehnika je korišćena, da li je prostor bezbedan i zašto spomenik izgleda oronulo za tako kratko vreme (podsećamo, prvobitna cena bila je projektovana na 9,6 miliona dinara, da bi na kraju građane Kruševca spomenik koštao 62 miliona dinara).

U odgovorima koji smo dobili nema nijedne informacije o kvalitet izrade, a sva krivica svaljuje se na „nesavesne pojedince“.

– Spomenik knezu Lazaru, jednom od najvažnijih simbola našeg grada i naše istorije, oštećen je neodgovornim i nesavesnim ponašanjem pojedinaca. Nedavno je na Trgu glumaca, gotovo na isti način, iskazano nepoštovanje prema našim legendarnim glumcima prelivanjem njihovih bista crvenom bojom – navode iz Gradske uprave u odgovoru.

Iako Grad najavljuje da će, u saradnji sa nadležnim institucijama, „preduzeti sve potrebne mere kako bi oštećenja bila sanirana“, ostaje nejasno i to kako vandalizam može biti krivac za to što materijal izgleda „izbledelo“ i „staro“, a što se ne dešava na spomenicima koji su decenijama stariji.

Šta građani zapravo žele da znaju?

U odgovorima Gradske uprave nema ni reči o tome da li su i gardisti urađeni od legure bronze i mesinga, kako je prvobitno planirano za figuru kneza Lazara, ili od nekog manje kvalitetnog materijala.

Na pitanje da li je prostor bezbedan s obzirom na to da delovi otpadaju, odgovora takođe nema, iako je ovo bitno jer se u parku svakodnevno igraju deca.

Otpao deo drške od mača

Očekivali smo i objašnjenje kako je moguće da spomenik plaćen 62 miliona dinara počne da se „raspada“ nakon samo pet godina, dok spomenik knezu Lazaru u Arheološkom parku, podignut pre 55 godina (1971. godine), nema nijedno oštećenje i izgleda gotovo identično kao prvog dana.

Umesto svega toga, Gradska uprava je, odgovore koje je prosledila našoj redakciji, završila apelom na rodoljublje:

– Knez Lazar nije samo istorijska ličnost – on je simbol identiteta, trajanja i dostojanstva Kruševca. Zato je obaveza svih nas da čuvamo spomenike.

Nema sečiva mača

Međutim, pitanje koje Kruševljani postavljaju ostaje isto – zašto su „simboli identiteta“, koji su plaćeni milionima, izgubili sjaj? Jer, ako je spomenik star pola veka i dalje postojan, a novi se kruni nakon pet godina, problem očigledno prevazilazi neodgovorne pojedince sa ulice.

Pitanja u vezi sa stanjem u kome je Spomenik knezu Lazaru na Starom aerodromu, ponovo smo uputili Gradu Kruševcu, ali sada po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Čekamo odgovore. 

R. O. 

1 Comment

  1. Da. Spomenik je u poprilično lošem stanju. Sve oko njega nebezbedno. Travnjaci nesređeni. Park pun dece i starih. Nadam se da neće biti neke tragedije. Uz to bih napomenula i taj kružni tok oko spomenika i pozdravila saobraćajnog stručnjaka. Imao je prostor da napravi heliodrom a ne kružni tok sa jednom uskom trakom. Taj deo grada se intezivno gradi, sada su tu i određeni poslovni prostori. U 16h je gotovo nemoguće izvući se iz kolapsa kod Lidla i kružnog toka kod Rode. Da li se neko u gradu uopšte bavi planiranjem saobraćaja? Deo oko Big-a i Lidla je takođe zapušten. Biljke su porasle pokraj puta, ove godine nisu sređivane. Kada se izlazi sa parkinga preglednost je nikakva. Da li se čeka da neko nastrada kako bi se biljke orezale?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *