Nakon što nam je čitalac u okviru rubrike “Građanska patrola” poslao fotografiju požutele palme sa ulaza na otvorene bazene u Kruševcu, izražavajući zabrinutost da biljka koja je prema njegovim saznanjima plaćena oko 500 evra propada, odgovor smo potražili u Sportskom centru.
Predrag Milenkovič, direktor Sportskog centra, kaže da se nijedna od palmi posađenih pre tri, četiri godine do sada nije osušila, te da što su grane suve ne znači da biljka propada, već da je došlo vreme za redovno prolećno orezivanje koje će radnici Sportskog centra obaviti pred otvaranje sezone.
On potvrđuje je da su palme plaćene od 300 do 500 evra:
–Nismo ih nabavili sve odjednom, neke su plaćene oko 300 evra, a neke i do 500, u zavisnosti od veličine. Reč je o sorti Trachycarpus fortunei , jednoj od najotpornijih sorti palmi. One mogu da opstanu i na veoma niskim temperaturama i zato smo se odlučili za tu sortu.
Milenković kaže da je ideju da prostor na otvorenim bazenima oplemeni palmama dobio prilikom boravka u Švajcarskoj.
–Posetio sam njihove otvorene bazene i tamo video koliko palme upotpunjuju taj letnji ambijent. Ako opstaju u Švajcarskoj gde su zime oštrije nego kod nas, onda će opstati i ovde. I tako smo doneli odluku da i kruševački bazeni dobiju palme.

Na samim bazenima ima desetak palmi ,dok su ispred , na ulazu, posađene dve. Do sada, kako kaže, nije bilo nikakvih problema:
-Mi imamo više problema sa drugim drvećem unutar kompleksa, breze nam se suše. Palme za sada opstaju, pokazalo se da su vrlo otporne.
Za održavanje su, kako kaže, zaduženi radnici Sportskog centra:
– Stručnjaci iz rasadnika u kojem su palme kupljene u nekoliko navrata su dolazili na teren, proveravali stanje biljaka i davali savete za njihovu pravilnu negu. Ono što mi sada činimo je da ih redovno polivamo a pred početak leta orežemo grane koje su se osušile.

Na pitanje da li postoji li rizik od potpunog propadanja biljke, s obzirom da je krošnja palme sa fotografije koju je poslao čitalac u velikoj meri sasušena, direktor Milenković kaže:
-Imamo ih već nekoliko godina i do sada su sve opstale, ne možemo da tvrdimo da nijedna neće da propadne, ali se nadamo da neće…
Nadamo se i mi, ali ćemo svakako pratiti situaciju na terenu.
J.P.







