Gradski odbor Pokreta slobodnih građana (GO PSG), povodom najavljene izgradnje parka vojne tehnike na Slobodištu, oglasio se saopštenjem za javnost u kome se, između ostalog, navodi da je “uvođenje tenkova i teškog naoružanja kao trajne izložbe u taj prostor, direktno pljuvanje u lice osnovnoj ideji spomenika“.
–Sledeće nedelje počinju radovi na izgradnji Vojnog muzeja i parka vojne tehnike na samom ulazu u naše svetilište mira. Ovaj desant na Slobodište ne predstavlja samo urbanistički haos, nego i poraz lokalnih institucija. Slobodište je spomenik, memorijalni park, projektovan kao hram mira. Ne pravi se od hrama mira izložba oružja– stoji u saopštenju te stranke.
U Pokretu slobodnih građana ističu da posebno poražava činjenica da direktor Narodnog muzeja Kruševac , kao radnik u kulturi ne vidi u ovome ništa sporno, te da “umesto da bude prvi na braniku zaštite Bogdanovićevog remek-dela, on statira u kuloarima vlasti”.
–Uloga direktora Narodnog muzeja treba da bude zaštitnička prema kulturnoj baštini a ne destruktivna. Ovim se dokazuje da Kruševcem ne upravlja struka, da se zanemaruje glas i volja građana, da nema ni “d” od decentralizacije, već dominiraju lične preferencije i hirovi. Osnovano sumnjamo da je ovo još jedan u nizu projekata koji se sprovodi isključivo po diktatu ministra odbrane Bratislava Gašića- poručuju iz GO PSG.
Iz te stranke podsećaju da je tender sproveden u aprilu a da je potvrda radova stigla pre dva dana , te pitaju zašto se krije projekat ako je on u interesu naroda.
-Zahtevamo od gradskih vlasti i nadležnih zavoda kojima su upućeni dopisi naše odbornice Ksenije Bradić Veljović, da odmah obustave radove. Pozivamo kolege iz Muzeja da se sete da postoji profesionalna etika i da ne dozvole da ostanu upamćeni kao generacija koja je “prodala” Slobodište za mrvice političke naklonosti. Stop degradaciji kulture sećanja i urbanizaciji našeg Slobodišta- poručuju iz Gradskog odbora Pokreta slobodnih građana.
J.P.








Ima li nešto sto bi ovi iz PSG da grade ikada ili bi samo statirali ? Jadno je kako sve bas nadju da je loše!? Bravo za projekat. Koliko sam video deo je o postavci iz prvog i drugog svetskog rata.